Latest News

Home » Asphalt Tracks » ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION

ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION

Audio Version Of This Article
Share This:
Jason Zdroik REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY

ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION

Hometown racer doubles down on mod, late model features

By Jack Flint | Eagle River Speedway

Photo Credit: Flintography

(EAGLE RIVER, WI) July 20 – 2021 has been a season to remember for Jason Zdroik.

The Eagle River racer, who has been pulling double duty wheeling both a late model and a B modified all year, pulled off another double – winning features in both divisions here Tuesday night.

In the late model main, Zdroik slipped into the lead early and was never headed, keeping Duane Dunbar and company at bay, beating Dunbar by a full straightaway at the checkers.

The fete was not quite so easy in the B modified feature. Hometown driver Dustin White led a good portion of the feature. Zdroik was able to muster up a late race pass on a restart with three laps remaining to score the win.

With his double feature wins Tuesday Zdroik has hit a total of 10 features wins here on the season – six in the late model and four in the B modified.

Hometown driver David Blackberg scored his second stock car feature of the year while Minocqua’s Brian Mahler fended off Phillips Roger Walker to win the pure stock feature.

Point leader Dave Dishaw of Ontonogan, Michigan extended his point lead in the street stock class with a feature win while Eagle River’s Tommie Springer won her second straight 600 micro feature.

ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION
ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION

The 300 micro sprint features were won by Kaeden Bethel of Tomahawk and Dorchester’s Oakley Schwantes.

Racing resumes Tuesday July 27 with a $1,500-to-win feature in the stock car class presented by Coffen Construction. A number of top flight racers from northeast Wisconsin are expected to tow north for the bigger payday. The first green flag is set to fly at 730 p.m. Fans are encouraged to please check the track’s website Facebook page or you can email patzdroik@yahoo.com or call (715) 891 1870.

ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION
ZDROIK REMAINS UNDEFEATED IN EAGLE RIVER SPEEDWAY LATE MODEL ACTION

RACE SUMMARY

CHEF RENE B MOD FEATURE – Jason Zdroik, Eagle River; Dustin White, Eagle River; Beetle Bailey, Argonne; Jesse Aho, Twin Lakes, MI; Tad Schoonover, Eagle River; George Truscott, Greenland, MI; Dan Melton, Rhinelander; Judd Skubal, Monico; Mickey Nosser, Phillips; Matt Jacobsen, Bessmer, MI; Kyle Raffaelli, Tovoila, MI; Jesse Raffaelli, Tovoila, MI; Mike Mischler, Pickerel; Pete Paulus, Phillips; John Ostermann, Norway, MI (DNS)

HEATS 1) Jesse Aho; Jason Zdroik 2) Truscott; Nosser

SWEETWATER ERS LATE MODEL FEATURE – Jason Zdroik; Duane Dunbar, Marinesco, MI; Dan Zelten, Clearwater; Aaron Reivitis, Shawano; Scott Borstad, Brookings, South Dakota; Ollie Schoonover, Rhinelander

HEAT – Dunbar; Jason Zdroik

COFFEN CONSTRUCTION STOCK FEATURE – David Blackberg, Eagle River; Ryan Glembin, Eagle River; Dave Dishaw; Ryan Brown; Jonathan Miller, Eagle River; Jordan Kurtti, Bruce Crossing, MI; Warren Bartelt, Prentice; Patrick Farley Jr, Green Bay; Joe Leveille, Eagle River; Rod Snellenberger, Pulaski; Matt Cleary, Lac Du Flambeau

HEATS 1) Brown; Bartelt 2) Blackberg; Miller

EAGLE RIVER DOCK & LIFT STREET STOCK FEATURE – Dave Dishaw; Ryan Brown; Chase Scott, Eagle River; Leveille; Emerson Manos, Ontonogan, MI; Jon Peterson, Eagle River; Blake Hartman, Conover

HEAT – Dave Dishaw; Brown

PURE STOCK FEATURE – Brian Mahler, Minocqua; Roger Walker, Phillips; Dustin Ochodnicky, Omega; Travis Friske, Tomahawk; Logan Larson, Tomahawk; Bobby Hommerding, Merrill; Quentin Morrison, Eagle River; Ryan Valeria, Eagle River; Troy LaRock, Laona; Isabelle Valeria, Eagle River; Jason Melton, Rhinelander

HEATS 1) Ochodnicky; Friske 2) Walker; Mahler

JD ARCHERY & PAINTBALL 600 MICRO SPRINT FEATURE – Tommie Springer, Eagle River; Mya Towne, Boulder Junction; Dustin Kangas, Phelps; Cole Stella, Minocqua; Andy Fink, Minocqua; Russell Klein, Sugar Camp

HEAT – Towne; Kangas

HALSEY FAB/DAN’S SERVICE JUNIOR SPRINT FEATURES 300 SEMI PRO – Oakley Schwantes, Dorchester; Carter Aho, Twin Lakes, MI; Lucas Zdroik, Eagle River; Kaylynn Klein, Sugar Camp; Aiyana Laughnan, Weston; Addison Dishaw, Ontonogan, MI

300 PRO – Kaeden Bethel, Tomahawk; Kayden Halsey, Eagle River; Cooper Aho, Twin Lakes, MI

HEATS 1) Cooper Aho; Carter Aho 2) Bethel; Halsey

Photo Credit: Flintography

By Jack Flint | Eagle River Speedway

About

100% Local Oval Track Racing News From Across North America